Miljoonia albumeja myynyt Moby täyttää tänään 50 vuotta ­

11.09.2015 07:34 -

Moby eli oikealta nimeltään Richard Melville Hall, täyttää tänään 11. syyskuuta 50 vuotta.

Tänään viisikymppisiään juhliva Moby on yhdysvaltalainen elektronisen musiikin artisti. Moby on ottanut taiteilijanimensä sukulaisensa, kirjailija Herman Melvillen kirjasta Valkoinen valas, alkuperäisnimeltään Moby Dick.

Vasta Mobyn viides albumi, Play toi hänelle kansainvälistä menestystä. Alkujaan levy julkaistiin vuonna 1999 ja myi tuolloin vaatimattomat 6000 kappaletta ensimmäisellä viikollaan. Levy nousi uudelleen albumilistoille vuoden 2000 alussa ja muodostui yllättäväksi hitiksi. Kaikkiaan levyä myytiin maailmanlaajuisesti yli 10 miljoonaa kappaletta.

Vuonna 2002 Moby julkaisi 18-nimisen albumin, joka oli myös kaupallinen menestys. Levyä myytiin maailmanlaajuisesti yli viisi miljoonaa kappaletta.

Vuonna 2005 Moby julkaisi Hotel-levyn, joka hyppäsi jo enemmän rockmusiikin puolelle. Levyä myytiin maailmanlaajuisesti 2 miljoonaa kappaletta.

Vuonna 2008 Moby julkaisi Last Night -nimisen albuminsa, jolla artisti palasi takaisin elektronisille juurilleen. Vuonna 2009 Moby julkaisi ambiet-tyylisen Wait For Me -levyn ja vuonna 2011 Destroyed-nimisen albumin. Mobyn viimeisin levy Innocents julkaistiin lokakuussa 2013. Mobylla on yhä vannoutunut fanikuntansa, mutta hän ei kuitenkaan ole viime vuosina onnistunut julkaisemaan Playn kaltaista maailmanlaajuista menestyslevyä.  

Moby on kirjoittanut, tuottanut ja miksannut kappaleita muiden muassa Michael Jacksonille, David Bowielle, Daft Punkille, Brian Enolle, Britney Spearsille, Guns N’ Rosesille, Metallicalle ja Soundgardenille.

Mobylla on New Yorkissa oma kahvila, jossa hänet voi nähdä usein tarjoilemassa asiakkaille kahvia. Moby on avoimesti kristitty ja vegaani. Sen lisäksi, että hän on taitava muusikko, on Moby myös osaava valokuvaaja. 

Kilpailut

Uusimmat