Kuva: AOP
Yli 150 pikkumiekkavalasta ajautui rannalle Australiassa - joudutaan lopettamaan
Eläimiä on yritetty siirtää
Australian Tasmaniassa yli 150 pikkumiekkavalasta ajautui kuivalle maalle, missä eläimet kituvat niille luonnottomassa elinympäristössä. Asiasta kertoo muun muassa Australian yleisradioyhtiö ABC.
Keskiviikkoaamuna paikallista aikaa yli 90 pikkumiekkavalasta oli vielä elossa rannalla, ja niistä kahta yritettiin useita kertoja siirtää takaisin veteen. Merenkäynti oli kuitenkin niin kovaa, että operaatiossa epäonnistuttiin toistuvasti. Seuraaville päiville on luvattu hyvin samankaltaisia sääolosuhteita.
Epäonnistuneiden yritysten myötä Australiassa on jouduttu tekemään raskas päätös lopettaa rannalla kituvat eläimet.
Tarkkaa syytä pikkumiekkavalaiden rantaan ajautumiselle ei tiedetä. Pikkumiekkavalaat liikkuvat suurissa ryhmissä, ja ne saattavat eksyä reitiltään rannalle pelkästään siitäkin syystä, että yksi yksilö eksyy ja johdattaa muutkin harhaan.
Lue myös: HS: Espoossa liikkuu koirille myrkyllisiä valkosipulinkynsiä ja myrkkylihapullia
Lue myös: Suomen villisikakanta on elpynyt, kertoo Luke - katso missä niitä on eniten
Lähde: ABC