Kuva: Kuva: Atte Mäläskä

Nenäpäivä-säätiö lopettaa toimintansa – kampanjan uudistus ei saavuttanut toivottua tulosta

17.04.2025 07:45 - Vilma Toikka

Nenäpäivää on järjestetty vuodesta 2007 lähtien.

Nenäpäivä-säätiö on ilmoittanut lopettavansa toimintansa keväällä 2024, kertoo säätiö tiedotteessaan.

Toiminnan lopettamisen syyksi kerrotaan se, ettei toimintaa ole enää mahdollista jatkaa nykyisessä muodossaan. Säätiö kertoo kuitenkin jatkavansa työtään maailman haavoittuvimmassa asemassa olevien lasten auttamiseksi.

Vuonna 2024 Nenäpäivä-säätiön yhteistyö Ylen kanssa päättyi. Tämän seurauksena käynnistettiin kehitysprosessi kampanjan uudistamiseksi. Nelosen kanssa toteutettu uudistus ei kuitenkaan tavoittanut tai aktivoinut yleisöä toivotulla tavalla, joten Nenäpäivällä ei ollut enää edellytyksiä jatkamiseen.

Tiedotteen mukaan kampanja keräsi noin 250 000 euroa ajalta 1. tammikuuta –16. huhtikuuta 2025.

– Nenäpäivän vaikuttavaa matkaa ei olisi voitu tehdä ilman suurella sydämellä mukana olleita lahjoittajia, taustajärjestöjä ja työntekijöitä sekä media- ja yhteistyökumppaneita yrityksistä nenäjoukkoihin ja vaikuttajista julkisuudesta tuttuihin henkilöihin ja artisteihin. Olemme syvästi kiitollisia saamastamme monipuolisesta tuesta – yhdessä olemme muuttaneet maailmaa paremmaksi, sanoo säätiön hallituksen puheenjohtaja Tomi Järvinen.

Nenäpäivä-kampanjat alkoivat vuonna 2007. Niiden avulla on kerätty noin 42 miljoonaa euroa heikoimmassa asemassa olevien lasten elinolojen parantamiseen ja globaaliin oikeudenmukaisuuteen. Varat ovat tukeneet muun muassa ravitsemusta, koulutusta, terveydenhuoltoa ja alkuperäiskansojen oikeuksia.

Kampanjan taustalla olevat järjestöt, kuten UNICEF ja Suomen Punainen Risti, jatkavat kehitysyhteistyötä myös Nenäpäivän lakkauttamisen jälkeen, ja käynnissä olevat hankkeet jatkuvat vuonna 2025.

Toimintansa lopettamisen myötä säätiö sulkee lahjoituskanavansa. Keräyksestä kertyneet varat, joita ei vielä ole jaettu, ohjataan mukana oleville järjestöille. Lopullisen tilinpäätöksen jälkeen mahdolliset jäljelle jäävät varat käytetään säätiön sääntöjen mukaisesti järjestöjen tukityöhön.

Lue myös: Yle aloittaa uudet muutosneuvottelut - säästötarve miljoonia

Lähde: Nenäpäivä

Kilpailut

Uusimmat