Mikko Kivinen Lapinlahden Lintujen lopettamisesta: Kyllä tämä on tässä
Näyttelijä Mikko Kivinen piipahti studiossa muistelemassa Lapinlahden Lintujen pitkää ja taatusti värikästä historiaa.
Lapinlahden Lintujen jäähyväiskiertue No niin, viimeisetkin!, käynnistyy maaliskuussa. Mikko Kivisen mukaan kyseessä on jäähyväiset.
- Kyllä tämä tässä on. Bändi on hyvässä kunnossa. Hyvällä "moodilla" mennään, Mikko kertoo Enbuske & Linnanahde Crewn haastattelussa.
Lapinlahden Linnut on kiertänyt Suomea jo lähes 30 vuoden ajan. Yhtye perustettiin keväällä 1983 ja on sittemmin tehnyt yli 2 000 keikkaa, 14 albumia, lukuisia kokoomalevyjä ja viisi TV-sarjaa.
Lapinlahden linnuissa esiintyvät Timo Eränkö, Matti Jaaranen, Mikko Kivinen, Hannu Lemola, Tapio Liinoja, Jussi Liski, Veli-Pekka Oinonen ja Markku Toikka.
Kuuntele koko haastattelu:
(Radio Nova)